امنیت سایت چیست؟

امنیت سایت به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با انجام آنها ضریب امنیت وب سایت به حداکثر رسیده و امکان نفوذ به آن به حداقل می رسد. توجه داشته باشید که امنیت سایت تابع موارد دیگری نیز می باشد که تمامی آنها نقش بسیار اساسی در تامین امنیت وبسایت دارند.

 

تعریف امنیت سایت

امنیت وب سایت به شرایط و وضعیتی گفته می شود که در آن سایت با وجود خدمات دهی معمول و مورد نیاز، بالاترین سطح امنیتی مورد نیاز را داشته باشد. همچنین سطح آسیب پذیری آن در پایین ترین سطح ممکن باشد. امنیت سایت به موارد بسیاری وابسته است که باید رعایت شوند.

وبسایت و بلاگ خود را از نظر آسیب پذیری، ویروس، بدافزار، تروجان و تهدیدهای آنلاین ایمن کنید

امنیت وب سایت

امنیت وب سایت به بستر و مراحل گوناگونی بستگی دارد که به برخی از آنها اشاره می شود:

استفاده از رمز عبور قدرتمند و محافظت از آن

پسورد خوب و قدرتمند باید بیش از ۸ کاراکتر باشد و تلفیقی از حروف بزرگ و کوچک – اعداد و کاراکترهای خاص و موارد مشابه باشد. مورد دیگر محافظت و تغییر آن است. بحث دیگر تغییر دوره ای رمز عبور است که می بایست در بازه های زمانی مشخصی مانند ماهی یکبار تغییر داده تا در برابر حملات brute force محافظت شود.

تعیین سطح دسترسی مناسب اطلاعات

تعیین سطح دسترسی مناسب مخصوصا برای فایل هایی که محتوای اطلاعات کلیدی مانند اطلاعات دیتابیس هستند بسیار ضروری است. در این مورد باید سطحی از دسترسی را به فایل داد که تنها وب سرور و owner فایل بتوانند اطلاعات آن را بخوانند. برای فایل ها و دایرکتوری های دیگر نیز باید سطح دسترسی استاندارد تعیین کرده و از دادن دسترسی سطح بالا خودداری کنیم.

محافظت از مسیر ورود به مدیریت سایت

محافظت از مسیر ورود به مدیریت سایت به تامین امنیت وب سایت کمک شایانی می کند. امنیت ۱۰۰ درصد نیست اما با انجام موارد امنیتی می توان تا حد بالایی از بروز مشکلات امنیتی جلوگیری کرد. در واقع با تامین صحیح امنیت سایت می توان در مواقع بحرانی روی اقدامات انجام شده حساب باز کرد. تجربه نیز اثبات کرده با کانفیگ صحیح امنیتی بسیاری از ضعف های دیگر پوشش داده می شوند. در موضوع امنیت کوچکترین موارد هم اهمیت خاص خود را دارند.

 

اهمیت امنیت سایت

پیش‌ترها وقتی صحبت از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌شد، توجه بیشتر به کارایی، طراحی، سئو و مارکتینگ بود، اما حالا یکی از مسائل مهم پیش رو توجه به امنیت آن وب‌سایت یا نرم‌افزار است. اهمیت این موضوع فقط برای توسعه دهنده نیست، بلکه کاربری که از وب‌سایت یا نرم‌افزاری استفاده می‌کند هم به امنیت آن اهمیت می‌دهد. حفظ امنیت آنلاین و حریم شخصی یکی از دغدغه‌های اصلی اشخاصی است که به هر طریقی با دنیای دیجیتال در ارتباط هستند